Bon turystyczny, to po prostu sposób wsparcia polskich rodzin w ciężkiej sytuacji gospodarczej, która została wywołana pandemią koronawirusa. Ten właśnie bon przysługuje na każde dziecko do osiemnastego roku życia, w wysokości 500 zł. Z tym, że w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jest on uzupełniany o kolejne 500 zł. Ten właśnie bon daje możliwość zapłacenia za usługi hotelarskie, czy też różne zabawy turystyczne, których organizatorem jest przedsiębiorstwo turystyczne, czy też instytucja publiczna. Zatem, warto wiedzieć, jak możemy właściwe wykorzystać bon turystyczny. 

500 plus na wczasy – co to jest?

Bon turystyczny, to program rządowy, który jest obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten właśnie bon został wprowadzony z racji tego, że pandemia koronawirusa doprowadziła do pogorszenia się sytuacji finansowej wielu rodzin. Takie właśnie dofinansowanie wakacji, ma wesprzeć rodziny z dziećmi. Ponadto, ten właśnie bon turystyczny, jest traktowany jako promocja branży turystycznej oraz usługowej. Z racji tego, że można wykorzystać go tylko w Polsce, to ma zachęcić do tego, aby właśnie w naszym kraju spędzić wakacje i przy tym wspierać gospodarkę, która wskutek lockdownu bardzo się osłabiła. 

Dla kogo jest bon turystyczny?

Z bonu turystycznego wykorzystają rodzice z co najmniej jednym dzieckiem do 18 roku życia. Na każde dziecko przypada jeden bon w wielkości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przypada więcej, ponieważ 1000 zł. Bon jest wolny od podatku oraz nie uczy się go do wielkości dochodu. Identycznie jak w wypadku 500 plus, bon przypada niezależnie od stopnia zarobków. Z bonu turystycznego będzie mogło wykorzystać prawie 6,5 miliona polskich dzieci, w tymże również dzieci rodziców pracujących za granicą.

Na co można poświęcić bon?

Od samego początku, ten właśnie bon miał stanowić z jednej strony wsparcie dla rodzin z dziećmi, a z drugiej strony jednocześnie miał stanowić wsparcie dla branży turystycznej. Dlatego też, tak jak już wspomniano powyżej, możemy wykorzystać go tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Warto wiedzieć, że spółki, które są zaliczane do grona przedsiębiorców związanych z turystyką, czy też instytucje pożytku publicznego, które zajmują się usługami hotelarskimi, czy też organizują zabawy turystyczne, same ustalają, czy chcą aby klienci mogli u nich realizować bon. Jeżeli tak, to wówczas muszą się oni zapisać do specjalnego systemu, który jest zarządzany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Do kiedy będzie można z niego wykorzystać?

Jeżeli mamy bon, to możemy wykorzystać go do końca marca 2022 roku. Jednakże, trzeba wiedzieć, że termin ten odnosi się wyłącznie do płatności, ponieważ sama impreza turystyczna może się odbyć w terminie późniejszym. Co za tym idzie, z bonu turystycznego będziemy mogli skorzystać w te wakacje, w ferie zimowe, jak również w wakacje 2022 roku, ale pod warunkiem, że zostaną one opłacone do końca marca. Aby móc skorzystać z bonu, musimy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj