W Polsce poprzez lata nie było bonów skarbowych. Wróciły do sprzedaży zaledwie w 1991 r. Emisja odbywała się ona wtedy w postaci materialnej. Po 1995 r. obrót bonami został zdematerializowany. Stały się one po prostu zapisem internetowym w Centralnym Rejestrze Bonów Skarbowych. Bony mają opinie pewnej szybkiej inwestycji, na jakiej nie stracimy. Oprocentowanie jest pewne, natomiast ich wartość nie zależy ani od inflacji, ani od różnych elementów zewnętrznych.

Czym jest bon skarbowy?

Mając wolny pieniądz można inwestować w rozmaitego typu papiery wartościowe. Mowa tu nie jedynie o akcjach lub obligacjach, jednak również o bonach skarbowych. Co to takiego? Bony skarbowe to papiery wartościowe, jakie, jak mówi sama nazwa, są wydawane poprzez państwo. Ich termin zakupu może mieć od 1 do 52 tygodni, w związku z czym uznawane są do dóbr krótkoterminowych. Bony skarbowe mają wartość nominalną w wielkości 10 000 zł. Gdyż są wydawane poprzez państwo, prezentują się dość małym poziomem zagrożenia.

Cechą indywidualną dla tego rodzaju instrumentów finansowych są wielkie nominały co przemieszcza się na udział w rynku hurtowym. Bony skarbowe należą do grona instrumentów, jakie wrażliwe są na wszystkie zmiany sentymentu rynkowego. Błyskawiczne tempo oceny wszystkich newsów oraz zasad mikro oraz makroekonomicznych, pozwoli zakwalifikować bony skarbowe do aparatów, jakich wahania mogą dawać wyprzedzające sygnały na różnych walorach. Do ważnych funkcji tychże instrumentów płatniczych, należy spełnienie popytu na pieniądz konkretnego państwa, co przemieszcza się na rozumowe zarządzanie podaży kapitału w gospodarce.

Bon pieniężny a bon skarbowy

Na rynku finansowym można napotkać się nie jedynie z bonem skarbowym, jednak także z bonami pieniężnymi. Czy są to takie same instrumenty? Mimo wielu podobieństw, nie można ich wykorzystywać ich zamiennie. Bony skarbowe jak już zostało napisane, są wydawane poprzez skarb państwa, tymczasem pieniężne poprzez Narodowy Bank Polski. Ich czas wykupu trwa od 1 do 365 dni. Podstawowymi odbiorcami tego typu papierów wartościowych na rynku pierwotnym są banki komercyjne i Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak kupić bony skarbowe

Bony skarbowe dostępne są zarówno na rynku pierwotnym, jak również wtórnym: Jeśli idzie o rynek pierwotny, to bony skarbowe dostępne są jedynie dla banków oraz różnych firm finansowych. Przedsiębiorcy indywidualni mogą kupić bony skarbowe na rynku pierwotnym jedynie przez zlecenie ich nabytku którejś spośród tychże instytucji. Sprzedaż bonów skarbowych na rynku pierwotnym odbywa się na zasadach przetargu ogłaszanego poprzez NBP. NBP mówi o wielkości oferty oraz jej budowie (ile bonów z jakim czasie wykupu), natomiast podmioty mogące uczestniczyć w przetargu wysyłają własną propozycję, tj. ile bonów oraz za jaką wartość są w stanie kupić. Na tejże podstawie NBP dokonuje ostatecznej wyceny bonów. Bon skarbowy można również kupić na rynku wtórnym, kupując go od firmy finansowej (z odliczeniem prowizji). To również jest realne jedynie przy pośrednictwie banku, w jakim ma się umowę o prowadzenie rachunku bonów skarbowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj