W dość wielu firmach istnieje coś takiego jak księgowość, czyli dział odpowiedzialny za rozliczenia podatkowe pracowników i za archiwizowanie dokumentów dotyczących konkretnej firmy i jej inwestycji. Jednym słowem księgowość jest ważną, bo w każdej chwili urzędy mogą przeprowadzić kontrolę danej firmy i wtedy kluczowe znaczenie ma to, by nie brakowało tych najistotniejszych dokumentów.

Kilka wzmianek o biurach rachunkowych

Wielu z nas doskonale wie o tym, że wielu przedsiębiorców rozlicza się w biurach rachunkowych. Mowa tu dokładnie o tym, że do biur rachunkowych przedsiębiorcy zanoszą swoje faktury, czyli te które wystawiają i te, które im wystawioną. Natomiast pracownicy konkretnego biura rachunkowego prowadzą księgowość danego przedsiębiorcy i go rozliczają z przychodu. W przypadku niektórych typów działalności gospodarczej jest to sporo pracy i to takiej trudnej, choć i ta forma rozliczania się ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest choćby to, że biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność prawną za błędy w naszych rozliczeniach, czyli jeśli rozlicza nas jakaś tam przypadkowa osoba, bo taka osoba może narobić nam problemów urzędowych i co gorsza wyjdzie na to, że to my sami narobiliśmy sobie tych problemów i dlatego też warto mieć jakiś dokument potwierdzający to, że rozlicza nas biuro rachunkowe lub niezależna księgowa.

Dział księgowości

Pewnym jest też i to, że dział księgowości musi archiwizować dokumenty z ostatnich trzech lat kalendarzowych, bo tego wymaga prawo. Mowa tu dokładnie o tym, że każda faktura, którą wystawiła dana firma i każda, którą otrzymała musi trafić do archiwum choćby w formie kopii. Inne dokumenty też muszą być archiwizowane i jeśli ludzie odpowiedzialni za te dokumenty nie stworzą dostatecznie wielu kopii do archiwum to może ich czekać za to jakaś kara dyscyplinarna. Kara ta jest następstwem tego, że konkretna osoba nie wykonała jednego ze swoich ważnych obowiązków, a jego nie wykonanie to jakieś urzędowe problemy dla danej firmy, często te problemy nie są znacznymi, ale jeśli znika dowód zakupu jakiejś wartościowej maszyny to robi się nieciekawie, a pracownik działu księgowego odpowiedzialny za archiwizację tych dokumentów może nagle stracić pracę.

Rozliczenia podatkowe

Dział księgowości musi też co roku wysyłać wszystkim pracownikom PITy, po to by mogli się rozliczyć z urzędem skarbowym. Na dokładkę ten konkretny dział rozlicza też całą firmę i to jest normalne. Kluczowe znaczenie ma też i to, że dział księgowości to nie jeden człowiek, tylko dostatecznie wielu pracowników. Jednym słowem ten konkretny dział ma swojego szefa i pewną ilość podwładnych. Wiele znaczy też i to, że szef w tym konkretnym przypadku sprawdza pracę swoich podwładnych, czyli to, czy dobrze wyliczyli konkretne podatki. Sprawdzanie takowe jest bardzo ważnym, bo wiadomo nie od dziś, że ludzie co jakiś czas popełniają błędy i dlatego ktoś musi sprawdzać poprawność wyliczeń. Błędy w wyliczeniach będą miały miejsce, bo to ludzie wpisują dane do komputerów wyliczających podatek i nie zawsze robią to poprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj