Dowód osobisty musi mieć każdy dorosły obywatel własnego kraju. Dzięki możliwościom proponowanym poprzez rodzimą e-administrację, teraz można wyrobić ów dokument w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu. Starczy laptop z dostępem do internetu. Z wizytą we wskazanym poprzez siebie urzędzie pojawimy się jedynie raz – by uzyskać dowód. Usługa wyrobienia dowodu osobistego jest darmowa.
Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?
Wszelkie dowody, jakie są wydawane na bazie wniosków złożonych po 4 marca 2019 r., będą mieć powierzchnię elektroniczną. Jeżeli stary dowód osobisty jest wciąż ważny, nie należy go wymieniać. Dowód należy odebrać w urzędzie, w jakim złożono wniosek. Przy odbiorze należy wykazać stary dowód osobisty czy paszport. Przy odbiorze e-dowodu osobistego można uzyskać kod PUK i PIN. Podawanie kodu PIN będzie konieczne zawsze, jeśli będziemy chcieli złożyć podpis osobisty czy zalogować się do e-usług administracji państwowej (np. skorzystać z ePUAP-u) za pomocą dowodu osobistego.
Co jest konieczne do wyrobienia dowodu osobistego?
Pragnąc wyrobić dowód osobisty, potrzebne będzie odpowiednie wypełnienie wniosku. Należy zrobić to dokładnie, drukowanymi literami. Wymagane jest także dodanie zdjęcia we właściwym formacie, o rozmiarach 35 mm x 45 mm (nie starsze aniżeli 6 miesięcy od chwili złożenia wniosku). Jedynie wówczas wniosek zostanie zaakceptowany. Bez względu na to, czy dowód ma być wydany po raz pierwszy, lub także skończyła się jego ważność, procedury w urzędzie muszą być spełnione.
Wymiana dowodu osobistego – jak wygląda procedura
Należy pobrać, wydrukować oraz wypełnić wniosek o danie dowodu osobistego. Do wniosku dodaje się obecną fotografię, jeszcze posiadany dowód osobisty, natomiast w wypadku jego straty, paszport (do wglądu). Wypełniony oraz zatwierdzony samodzielnie wniosek składa się bezpośrednio w siedzibie organu każdej gminy czy wysyła (wraz z załącznikami) w postaci formularza elektronicznego na zasadach opisanych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów wykonywających zadania publiczne, również do organu każdej gminy.
Wymiana dowodu osobistego przez Internet
Dowód osobisty można złożyć online na stronie obywatel.gov.pl. W tymże celu należy przygotować informacje do zalogowania się poprzez profil zaufany, podpis kwalifikowany czy e-dowód. Należy również mieć zdjęcie do dowodu w postaci elektronicznej (np. zeskanowane). Fotografia winna mieć co najmniej 492 x 610 pikseli, natomiast jej powierzchnię nie może przekraczać 2,5 MB. Po wejściu na stronę obywatel.gov.pl należy kliknąć przycisk “Złóż wniosek”. Potrzebne będzie zalogowanie się.
Czym jest e-dowód
To innowacyjna możliwość standardowego dowodu osobistego, zaopatrzona także w tzw. warstwę elektroniczną – określony chip „naklejony” w syntetycznym blankiecie dowodu. Chip zapisuje profil osobisty właściciela – informacje, jakie znajdują się na zwykłym dowodzie, tyle iż w postaci internetowej: imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL i datę oraz miejsce urodzenia. Informacje owe zostaną odnotowane na etapie personalizacji dokumentu oraz nie będą podlegały zmianie poprzez cały czas jego ważności.