Jak wynika z przepisów prawa, na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia swoim pracownikom ochronnej profilaktyki leczniczej. Musi on zagwarantować pracownikowi medyczne badania wstępne, okresowe, jak również zapewnić okulary poprawiające wzrok, jeżeli lekarz medycyny pracy wystawi zaświadczenie, z którego wynika że pracownik musi nosić okulary. Jednakże, trzeba wiedzieć, ze obowiązek zagwarantowania okularów korekcyjnych dla pracowników, odnosi się jedynie do osób, które przez minimum cztery godziny dziennie, swoją pracę wykonują przed komputerem. Ponadto, można ubiegać się o refundację okularów z NFZ. Warto zatem wiedzieć, kiedy taka refundacja przysługuje i kto może się o nią ubiegać.
Jak dostać refundację okularów z NFZ?
Przede wszystkim, jeżeli zależy nam na tym, aby odzyskać chociaż część pieniędzy, które zapłaciliśmy za okulary, to wówczas będzie nam potrzebna recepta wystawiona przez lekarza. Trzeba koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, że refundowane mogą być tylko i wyłącznie szkła, które zostały nam przepisane przez lekarza mającego umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli będziemy chcieli pójść do okulisty prywatnie, to wówczas nie możemy ubiegać się o refundację poniesionych kosztów. Ponadto, wszystkie bezpłatne badania wzroku, czy też te robione przez optometrystów w salonach optycznych nie stanowią podstawy do ubiegania się o zwrot. Też trzeba nie na uwadze, ze jeżeli chcemy zapisać się do okulisty na fundusz, to zapewne będziemy musieli dość długo czekać.
Ile dostanę w ramach refundacji do zakupu okularów?
Na samym początku trzeba powiedzieć, ze refundacja okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia, odnosi się wyłącznie do szkieł, a co za tym idzie nie będziemy mogli ubiegać się o zwrot kosztów za oprawki, czy też inne udogodnienia, takie jak powłoka antyrefleksyjna, czy też większa wytrzymałość na różne uszkodzenia. To, ile pieniędzy nam zwróci NFZ, zostało uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, które wybierają szkła sferyczne i mają wadę do +/- 6 dioptrii , to będzie to kwota 17,50 zł za jedno szkło (więc łącznie 35 złotych).
W jakiej kwocie przypada dofinansowanie do okularów w pracy?
To, w jakiej kwocie pracodawca dofinansuje nasze okulary, zawsze jest jego decyzją. Co do zasady, kwota na jaką może liczyć pracownik, jest podana w przepisach wewnętrznych. Niektórzy pracodawcy decydują się na to, aby sfinansować całkowitą kwotę okulary, ale można spotkać się z taką praktyką, że pracodawca z góry ustala, jaka kwota będzie płacona pracownikowi za okulary.
Czy dofinansowanie obejmuje soczewki kontaktowe?
Jest wiele osób, które nie przepadają za okularami i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla nic będą soczewki kontaktowe. Jednakże, niestety polskie przepisy nie regulują dopłaty za stosowanie soczewek kontaktowych. Oczywiście, pracodawca może zdecydować się na to, aby sfinansować pracownikowi koszt zakupu soczewek, ale to będzie już jego dobra wola, ponieważ przepisy nie wymagają tego od niego.