Pośród inwestorów leasing cieszy się wielką sławą. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest dużo – przede wszystkim jest to skuteczna pod względem finansowym forma finansowania inwestycji. Na tle innych opcji charakteryzuje go prostota form, niższy wydatek aniżeli w wypadku np. kredytu i dostęp do rozmaitego typu sprzętów, maszyn i wartości niematerialnych oraz prawnych, jakich zakup drogą standardową (kredyt, gotówka) jest po prostu niewykonalny. Co można obecnie uzyskać w leasing?

Na czym konkretnie polega leasing? Czym się różni od nabycia na raty czy najmu?

Leasing to umowa cywilnoprawna zawierana między leasingodawcą (opłacającym) natomiast leasingobiorcą (korzystającym). W najprostszym ujęciu leasing jest zbliżony do najmu długoterminowego czy nabytku na raty. Polega na tymże, iż spółka leasingowa oddaje określoną rzecz w użytkowanie leasingobiorcy w zamian za określoną w umowie kwotę płaconą co miesiąc. Umowę leasingu podpisuje się na czas określony.

Poprzez umowę leasingu finansujący (spółka leasingowa) zobowiązuje się kupić rzecz od konkretnego zbywcy na warunkach opisanych w tejże umowie oraz dać ową rzecz korzystającemu (przedsiębiorcy, jaki chce kupić w drodze leasingu pojazd) do używania czy do używania oraz pobierania pożytków poprzez czas określony, natomiast korzystający zobowiązuje się dać kupującemu w uzgodnionych stawkach wynagrodzenie finansowe, równe co najmniej wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy poprzez finansującego. Umowa leasingu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym.

Co należałoby wziąć w leasing?

Choć najczęstszym przedmiotem leasingu jest pojazd służbowy, to w leasing można wziąć znacznie więcej rzeczy. Mogą być to maszyny, konieczne do działania zakładu przemysłowego lub sprzęt elektroniczny, stosowany każdego dnia w spółce projektowej. Po leasing wielokrotnie sięgają lekarze, dentyści lub weterynarze, jacy w ów oczywiście sposób finansują zakup urządzenia do własnego gabinetu. Dzięki temu dość małym wydatkiem inwestor może usprawnić własną spółkę, gwarantując klientom największą klasę obsługi. 

Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, znane maszyny oraz narzędzia

W wypadku takich przedmiotów zwykle wymagane jest, aby działalność była wykonywana chociaż pół roku oraz tworzyła już pewne wpływy. Natomiast poszczególni leasingodawcy są w stanie zasugerować finansowanie również start-up’om (choćby od pierwszego dnia), pod warunkiem natomiast, iż owa działalność jest jakiegoś typu sensowną kontynuacją poprzedniej pracy zawodowej właściciela czy współwłaścicieli/udziałowców.

Ubezpieczenie jest niezbędne

Każdy przedmiot leasingu musi być ubezpieczony w pełnym obszarze na koszt leasingobiorcy. W wypadku samochodów potrzebne jest Auto Casco, natomiast w wypadku maszyn oraz narzędzi ubezpieczenie majątkowe od kradzieży oraz wszystkich uszkodzeń. Także, w wypadku samochodów, większość finansujących oferuje dobrowolne ubezpieczenie GAP – zabezpiecza ono od utraty finansowej połączonej ze stratą wartości pojazdu w chwili powstania szkody całkowitej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj